…získal už svoji 15-tou mezinárodní cenu. Ta poslední přišla z filmového festivalu Zlínský pes 2010, který se uskutečnil minulý týden. Stal se dokonce absolutním vítězem celého festivalu. Příběh tohoto netopýřího muže však není tomu pobíhajícímu americkému „kostymérovi“ vůbec podobný.

S Robinem. Napětím. A akčním pohledem se tu nesetkáte. Film je natočen ve stylu dokumentárního filmu. Arsy-Versy nás přivádí do malé slovenské vesničky, kde 50-letý, v duši stále mladý Luboš, žije se svojí maminkou. Jeho největší zálibou je focení netopýrů. A tak si svůj koníček plní. Pro vesnici zůstává Luboš nepochopeným, bez ženy, dětí, bez práce a jen zavázán své tvůrčí aktivitě. V létě nebo zimě vyráží do jeskyní a štol fotit ohrožené savce. Sleduje jejich pohyby, jejich let, jak se chovají v různých prostředích a to se snaží už několik let zachytit svým amatérským pohledem na fotografický papír.

Maminka, zachovalá důchodkyně svého syna chrání před okolním světem, živí ho a přesto si už sama klade otázky do budoucnosti a snaží se svého syna donutit si najít práci.

Celý příběh nám poodkrývá duši Luboše a jeho koníčku. Jakési splynutí člověka s přírodou. Dokument je propleten skvělým soundtrackem a to už od počátku, kdy je použita hudba Kubrickovy Vesmírné Odyssey. Jak je již požadováno, tak je tato audio stránka doplněna o skvělou vizuální kreaci. Stříh a technika kamery je nekompromisní, akční, hbitá a plná energie.

Je však nemožné si nepovšimnout i ostatních „špeků“, jež celý film posunuly na vrchol kinematografie. A jak vidno tak i mladý student, v tomto případě režisér Miro Remo, se dokázal dostat mnohem víš než ostřílení vlci této scény. Řekněme si pravdu, „naši bratia“ zaspali dobu, a proto tento svěží vánek je vichřicí ve slovenské filmografii.

Titul: Arsy Versy
Re
žie: Miro Remo
krátký dokumentární film, 23 min, barevný, Slovensko 2009

Odkaz: http://www.miroremo.com/films/arsy-versy/

arsy2

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články