Vůně kávy. Jazzová hudba. Zvuk kávovaru. Příjemné prostředí, ve kterém se cítíte dobře. Kavárna. Může to být místo pro obchodní jednání, odpolední relaxaci nebo jen rozhovor… Může, ale nemusí.
Poslední dobou se totiž zde v těchto brněnských kavárnách vyskytla zvláštnost - interaktivní umění. Přepych jež se ve světě objevuje už od poloviny minulého století, odkdy umělci prahnou po účasti percipienta v jeho díle, zjevně teď dorazil do Brna se vší slávou. A docela hodně se tady zdržuje.

Svědčí o tom několik posledních intraktivních projektů, například
interaktivní výstava fotografií TOUCH THE ART (Dotkni se umění) studentky Zuzany Ramíkové. Hlavním heslem podle autorky bylo „Konec nudným výstavám, které se řídí pravidlem nesahat!“. Každý účastník si tak podle ní mohl popustit uzdu své kreativní duši a začít tvořit - přímo v kavárně. Měl k tomu poruce fixu, takže si mohl čmárat po fotografiích a při tom si popíjet kávu a povídat s kamarády. Z celé výstavy vzniklo několik kreseb, vše probíhalo podle plánu. Čajíčkáři i stálí hosté se snažili tvořit… Co už taky měli dělat, když jim to leželo přímo pod nosem, že?

Další akce, která se objevovala v brněnských kavárnach před pár týdny byl zase Brněnský lunapark. V zkratce se jednalo o kontaktní divadlo přímo v kavárně. Teoreticky se mělo umění dostat k divákovi co nejblíž, a ten se z toho měl pak těšit, prakticky to vypadalo tak, že dřív než nalil mléko do svého šálku a nasypal tam cukr, kolem hlavy mu letěl nákupní košík - rekvizita z právě probíhajícího představení.

Takže to tady máme. Interaktivní umění v kavárnách.To, že to může být někdy otravné, by mi možná ani nevadilo… to k umění patří. Umění může být otravné a může být i všední - když už to tak moc chce. Ale proč kavárny? Proč právě místa, kde si chce člověk odpočinout (a možná i odpočinout si právě od umění) jsou ho tak plné? Možná proto, že je pro umělce mnohem lehčí se dostat do kavárny než do galerie, a když se to zdůvodní  současným konceptem jako je interaktivita a všednost umění, tak to i hezky a umělecky zní. Ale někdy by jsem si možná přál, aby se umělci snažili znovu vrátit do  galerií. Možná by to tak bylo lepší…

Projekt: TOUCH THE ART (Zuzana Ramíková), 26. 3. 2010

Prostory: kavárna ŠVANDA

Odkaz: www.wix.com/Touchtheart/projekt

ja1

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články