…zní název nového filmu, skupinky mladých amatérských tvůrců. Dissolve je seskupením studentů třetího ročníku Střední školy umělecko-manažerské v Brně. Jejich právě z pece vytažený kousek má vulgární název, slibuje kategorii s názvem, „akční“ a vrací nás o desetiletí zpět. A to jak příběhově, tak nešťastně i zpracováním.

Novinka studia jež měla svoji premiéru 15. března v kině Art, bodovala především vtipem mladých autorů. Jejich nadhled nad situací doprovází celý film. Nutno podotknout, že nerozesmívá samotný příběh filmu, ale charaktery postav. Publikum složeno z  přátel a známých se dokázalo vesele pousmát nad grimasami svých kamarádů. Zbytek diváků nebyl taky ochuzen a odnesl si sebou několik vtipných komentářů, na které se nedá jen tak zapomenout.

Upozornit však musím na drobné nedostatky ve zvuku. Občasné natáčení v exteriérech bylo ošizeno o svoji kvalitu. Projíždějící auta nebo zvuky okolí narušovaly dialogy do té míry, že divák se snaží zachytit a nepřeslechnout žádné slovo a po chvíli zjistí, že mu utekl kus děje. Na druhou stranu v počátečních pasážích mohlo být kvalitě zvuku ubráno. Sprostá slova tu lítaly jako kulky z kulometu a ne zrovna oprávněně. Tvrdosti filmu nepřidaly a jen narušily scénu, která by v televizním programu zněla: „ Píp píp píp…“

Technická stránka nebyla taky doladěna do vrcholu. Občas je prostředí dost přesvícené, záběry mohly být více dynamické a hlavní věc, ne tak zdlouhavé. Především ty, kde hlavní roli hrálo auto. Záběry stříbrného bouráku, zleva zprava, zezadu a k tomu bonus patník kola, nudí. Pak už jen odcházíte z kina a v hlavě vám zůstávají střípky remaku brněnského autosalonu.

V konečné fázi, ale není nutné celý film jen hanit. Měl několik dobrých momentů. A nejdůležitější je ten mimozáběr. Ten kdy se zde objeví mládí, které má zájem něco tvořit a dělat. Možná i budoucí generace nových českých režisérů, kameramanů, herců nebo scénáristů. Dissolve tedy svoje první entrée do světa filmu prožilo a přežilo. Teď už jen můžeme očekávat další, lepší a bezchybný film jež oživí scénu.

Titul: Zkurvenej den
Režie: Dissolve studio
krátký film, 34 min, barevný, Česko 2010

Odkaz: www.dissolve.tym.cz

zkurvenej-den-the-poster-jpg-640

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články